Brugge : Orta Çağ’dan bir peri masalı

cof
Brugge / Belçika

Brugge diye düştüm ben Belçika yollarına. Bayılıyorum Orta Çağ kasaba, köy ve şehirlerini gezmeye. Yıllardır aklımın bir köşesinde hep Brugge vardı ama acele etmiyordum açıkçası. 2017 yılının son deminde görme şansı buldum sonunda bu sevimli minik şehri. Hatta şehir de denemez ya daha ziyade kasaba diyelim biz en iyisi.

cof
Trende

Brüksel’den Brugge’ye ulaşım

Brüksel’den ulaşım oldukça kolay. Gent’e olduğu gibi Bruxelles Central Station’dan her on dakikada bir kalkan çeşitli trenlerle ulaşmanız mümkün. Yalnızca her destinasyonda olduğu gibi trenlerin o şehre uğrayıp uğramadığına güzergahlarından bakmanız gerek. Bunun için istasyonlardaki panoları kullanabilirsiniz. Dayanamayıp yine söyleyeceğim; Belçika’daki tren sistemini inanılmaz sevdim!

sdr
Brugge / Belçika

Brüksel’den Brugge’ye ulaşmak 1 saat sürüyor. Yolculuk keyifli. Bayılıyorum tren yolculuklarına. Notlar alınıyor, kitaplar okunuyor, yan koltuktaki İspanyollar’ın oyunlarına ortak olunuyor, sohbetlerine dahil olunuyor, geçip gidilen yollardan büyüleniliyor, bazen yeni insanlarla tanışılıyor…

IMG_0065
Brugge / Belçika

Neyse! Sadede gelecek olursak Brüksel-Brugge arası tren bileti 30 euro. Biraz pahalı. Kısa bir yol nihayetinde. Otobüs de var ancak saatleri günleri yakalamak neredeyse imkansız. Tren güzeldir. O yol gidilecek!

cof
Brugge / Belçika

Bir isim karmaşası olarak Brugge

Minicik kasabanın adının farklı versiyonları ve telaffuzları devrelerinizi zaman zaman yakmanıza, insanlara nasıl söyleyeceğinizi iki kez düşünmenize ve hatta yazarken bile ‘kesme işaretini nasıl ayıracağım’ diye duraksamanıza kadar gidebiliyor. Velhasıl Brugge (Bruhhe : Trende böyle telaffuz edildi efenim; Flamanca adı da bu telaffuzu da bu şekilde. Kentin dili Flamanca ise benim için doğru adı budur) Fransızca adı Bruges (bizim Türkçe telaffuzumuzla Brüj ise yabancı kaynaklarda karşımıza çıkan ismi) Bir de Türkçe kaynaklar var ki telaffuzunu geçtim, adını da Brüj diye yazmışlar. Böyle saçma ikilemlerde kalıp sizi de meşgul ettim, özür diliyorum ama doğrusunu bilmek lazım:)

Unutmadan! Flamanca’da Brugge ‘köprüler’ anlamına geliyormuş. Malum, kasaba köprücüklerden ibaret.

cof
Brugge / Belçika

Tarihte Brugge

Brugge, aslen bir liman kenti. 14.yy’da sahip olduğu Zwin Limanı aracılığıyla Avrupa ve İngiltere ile yaptığı liman ticaretiyle özellikle de tekstilde lider konumdaymış. Ancak 15.yy başlarından itibaren önce İngiltere’den ucuz tekstil ithalatının başlamasıyla sonra da Zwin Limanı’nın alüvyonlarla dolmasıyla Brugge, denizle bağlantısını kaybetmiş. Tabii buna iyi açıdan bakacak olursanız kasabanın tamamı 16.yy’dan kalma evleri ve kanallarıyla günümüzde dünyanın dört bir yanından gezginlerin uğrak rotalarından biri haline gelmiş. Brugge’nin gelişememesi, ticari gücünü kaybetmesi; onu bugün dünyanın en sevimli Ortaçağ kasabalarından biri haline getirmiş. Hikayenin sonunu farklı yazalım şimdi; ya tam tersi olsa ve Brugge gücünü hiç kaybetmeseydi? Nasıl bir yer olurdu bugün sizce? İyisi mi hiç düşünmeyelim 🙂

cof
Brugge / Belçika

Brugge’de ne yapalım?

Başladı yine en zor paragraf 🙂 Görülecek yerler çok detaylı değil Brugge’de. İstasyondan inince Tourist Information’dan haritanızı alıp soracaklarınızı sorduktan sonra başlıyorsunuz şehirde kaybolmaya. Haritayı görüp ne kadar hızlı ilerleyip konumunuzu tahmin ettikçe de içinizi bir mutluluk kaplıyor ‘iki saate biter bu şehir’ diye 🙂 Abarttım tabii ama aynı gün Gent’e de yetişeyim derken biraz hızlı gezdiğimi itiraf etmeliyim. Öyle pek keyif yapamadım ve pişmanım; itiraf ediyorum.

cof
Grote Markt / Brugge / Belçika
cof
Belfort / Brugge / Belçika

Tren istasyonundan aldığım harita çok başarılı. Yağmurda da ıslanınca birkaç tane aldım dönüşte anı olsun ve ihtiyacı olanlara verebileyim diye. Zaten güzel bir rota üzerinde ilerlediğiniz taktirde görülecek yerleri kaçırmanıza imkan yok. Tren istasyonundan Grote Markt adlı büyük ana meydana kadar yürümek 20 dakikanızı alıyor. Zaten her Avrupa şehrinde olduğu gibi her şey bu meydanın etrafında konuşlanmış durumda. Meydandaki Stadhuis yani belediye binası, 14.yy’da inşa edilmiş gotik bir başyapıt. Bir de Brugge’nin simgesi Belfort nam-ı diğer Brugge Çan Kulesi de bu meydanda yer alıyor. 83 metre yüksekliğindeki kulede 47 farklı çan sesi yükseliyormuş. Ayrıca belediye binası ile aynı şekilde 14.yy’da inşa edilmiş olan kuleye üzerindeki saat ise 15.yy’da eklenmiş. Güzelim meydanda güzelim evler var dizi dizi. Hemen Grote Markt’ın yakınında bir de Burg Meydanı var ki pek güzel yapılar yine burada da kol geziyor. Bu meydan da adını, günümüzde artık varlığını sürdürmeyen Brugge Kalesi’nden alıyormuş.

cof
Brugge / Belçika
IMG_0091
Brugge / Belçika

Gelelim yine Ortaçağ esintileri ve zihniyetine. Görülecek yerlerden biri de Heilig-Bloedbasiliek yani Kutsal Kan Kilisesi. Giriş ücreti 2 euro. Buranın da isim babası Hz.İsa’nın bir mendilde olduğu var sayılan kanının bu bazilikada sergileniyor olması. Dinlere ve bu tür şeylere ne denli inandığınızla ilgi alanlarınız şekillenecektir. Mimari açıdan ve heykelleri incelemek için görülebilir ancak ben içine girmedim açıkçası.

IMG_0019
Brugge / Belçika

Onze-Lieve-Vrouwekerk (bence bu ismiyle kaydetmeyin ama orijinalini de bilin tabii) nam-ı diğer The Church of Our Lady  de Michelangelo’nun Madonna and Child heykelini görmek için varılacak hedeflerden.

sdr
Brugge / Belçika

1978 senesine dek aktif olan 800 senelik Sint Janshospitaal‘ı da gitmişken tarihte yolculuk yapmak ve iç geçirmek için görebilirsiniz.

Biranın baş ülkelerinden Belçika’da Bira Müzesi olmadan olmazdı. Benim ilgimi çekmedi ancak Brugge’deki bira müzesinin güzel bir müze olduğunu okumuştum. Malum Brüksel’de de mevcuttu ancak dediğim gibi ilgimi çekmedi.

cof
Brugge / Belçika

Brugge’nin sanırım en muhteşem yanı sokaklarında kaybolmak ve özgürce daracık sokaklara girip çıkmak ve sonra aynı yerlere bir daha dönmek… Öyle çok da plan yapılacak bir şehir değil ancak günübirlik geziden ziyade en azından bir gece konaklamak güzel olabilirdi diye düşünmedim değil. Fakat neredeyse tüm otel ve hosteller turist kapanı denecek kadar ateş pahasıydı. Bu sebeple tuzağa düşmeyip, terbiyeli bir şekilde kasabayı dolaşıp biricik yuvam Brüksel’e geri döndüm. Öyle ki Brugge’yi tamamen gündüz gözüyle göreceğim derken hiç keyif yapamamışım. Daha ziyade Gent’e yetişeceğim diye oldu aslında ya neyse! Madem laf açıldı; anlatayım. Tekrar bilet almayayım diye Brugge ile aynı gün Gent’i de göreyim dedim dönüşte uğrayıp. Gent’e ayak bastım hava aydınlık, tam şehir merkezine geldim hava karardı! Üzerine bir de fırtına çıkıp yağmur bastırınca istemeyerek de olsa Starbucks’a sığınıp bir buçuk saat bekledim. Sonra kış pazarlarını ve merkezi dolaşıp Brüksel’e geri döndüm. Ertesi sabah yeniden bilet alıp Gent’e tekrar gittim 🙂 Öyle işte, siz yapmayın bu hataları diye anlatıyorum.

cof
Brugge / Belçika

Brugge’de yeme-içme

Açık söyleyeyim çok iyi hazırlanıp hiçbir şey yiyip içemeden ayrıldım Brugge’den. Asıl amacım gezmek olduğu için çok problem etmedim açıkçası ama aldığım notları paylaşmak isterim; belki gidip de vakit ayıranlar olacaktır.

Bira molası ve yine envaiçeşit biralar için : Bierbrasserie Cambrinus

Waffle keyfi için : The Old Chocolate House

Leziz kahveler için : Vero Caffé ve Espressobar I Love Coffee

Enfes çikolatalar için : Yine Leonidas ve Dumon

IMG_0103

Brugge / Belçika

Sonsöz

Brugge, özetle kartpostal gibi bir kasaba. Belçika’ya karşı bir önyargınız varsa öncelikle Gent sonra da Brugge hepsini silip süpürüyor. Ağzınıza çalacağınız bir parmak bal tadında bir gün geçirebileceğiniz, dar sokaklı, yine bol taş köprülü, kurabiye evli bir kasaba Brugge. Bir yaz günü değil ama bir bahar akşamında rastlamanız ya da benim gibi Noel dönemi gidip kış pazarlarını da görmeniz güzel olacaktır. Velhasıl Lonely Planet’ta bile şehrin en kötü yanının yazın ve hafta sonları yaşanan turist istilaları olduğu yazıyor. Ona göre şimdiden planınızı yapın derim. Brugge’ye sevgilerimle!

bdr
Brugge / Belçika

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s