Sergide son gün! Grayson Perry ve Cecil Beaton Pera’da!

Pera Müzesi : Cecil Beaton ve Grayson Perry ile Çağdaş Sanat Esintileri

20150606_154509
Grayson Perry – Pera Müzesi


20150606_162943

Pera Müzesi 13 Mayıs’tan beri çağdaş sanatın en önemli sanatçılarından ikisine ev sahipliği yapıyor Tepebaşı’nda : Portreler adlı sergisiyle ilk kez Türkiye’yi ziyaret eden fotoğraf sanatçısı Cecil Beaton ve Küçük Farklılıklar adlı sergisiyle çağdaş sanatı belki de en can alıcı haliyle yorumlayan Turner ödüllü İngiliz sanatçı Grayson Perry. Müzenin 10.yıl kutlamalarına da denk gelen bu iki güzel sergi, şu günlerde sanatseverlerin ziyaretini bekliyor.

Serginin yıldızlarından fotoğraf sanatçısı Cecil Beaton 20.yüzyıla damgasını vurmuş, yenilikçi ve çok yönlü bir sanatçı. Aynı zamanda sahne tasarımıyla da ilgilenen Beaton, özellikle ünlüleri performans halindeyken çektiği portre fotoğraflarıyla tanınıyor. Çoğu fotoğrafını 40’lı ve 50’li yıllarda çekmiş olduğu ve sahneleri çokça mesken tuttuğu için sergiyi gezerken kendinizi The Great Gatsby filmini izler gibi hissediyorsunuz. Fonda çalan Young and Beautiful şarkısı da size eşlik ediyor.

20150606_161327
Cecil Beaton – Pera Müzesi

Özellikle Audrey Hepburn, Marilyn Monroe, Winston Churchill, The Rolling Stones, Salvador Dalí ve Pablo Picasso portrelerinin dikkat çektiği sergide sanatçının Life dergisine kapak olmuş İkinci Dünya Savaşı döneminde çekmiş olduğu savaşta bombayla yaralanmış olan 3 yaşındaki Eileen Dunne portresi de yer almakta.

Müzenin diğer konuğu Grayson Perry ise halı, seramik ve baskıları ile sergiye kendi rengini katıyor. Özellikle sosyal konulardan beslenerek eserlerini oluşturan sanatçının modern dertler, din, seks, siyaset, sınıf ve kimlik meselelerini olağanüstü bir biçimde ve aynı ölçüde bir renk cümbüşü içerisinde sanatına nasıl entegre ettiğine şahitlik ediyoruz. Modern sanatı seviyorsanız bu sergi sizin için biçilmiş kaftan ancak modern sanatla aranız çok iyi değilse bile Grayson Perry ile çağdaş sanata karşı olan duvarlarınızı yıkmanız mümkün.

Her iki sergiyi de 26 Temmuz’a kadar Pera Müzesi’nde görmeniz mümkün; tüm sanatseverlere keyifli seyirler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s