Granada : gezilecek yerler

IMG-20180125-WA0061
Granada / España

Granada, en az beş gün gezilecek bir şehir. Bana kalsa çok daha fazla kalırım o ayrı. Hem küçük hem büyük bir şehir Granada; dopdolu ve her adımda bir yer kaçırmaktan korktuğunuz bir görünüme sahip. Bir kere dağ manzarası benim için denizden kat be kat daha etkileyici; fonda zirveleri kar kaplı Sierra Nevada sıradağları, aralara bolca serpiştirilmiş dev ağaçlar, ormanlar, minik tepelerde dizi dizi beyaz evler mudéjar mimarisiyle süslenmiş daracık yokuşlu sokaklar, ihtişamıyla günün her saati göz kamaştıran Alhambra, aşağılara doğru indikçe sizi içine alan barok tarzdaki şehir merkeziyle Granada, beni adeta büyüledi! Ayrılırken başka bir şehir daha görecek olmama rağmen öyle üzgündüm ki neredeyse Málaga’yı es geçecektim. Ardından kendimi telkin edip nasıl olsa bir sonraki İspanya seyahatimin rotası belli oldu diyerek kalbimi Granada’da bırakarak Málaga’ya doğru yola çıktım.

burst
Patio de los Leones / Alhambra / Granada

 

Granada’da görülecek yerler

1.Alhambra : Şehrin altını belki de Alhambra. İnanılmaz beklentisiz gidip büyülenerek çıktım hatta zor ayrıldım! Enfes bir başyapıt Alhambra; öyle bir iki saatlik değil en az bir gün gezilecek bir yer. 142.000 m²’ye yayılmış kale, saraylar, enfes bahçelerden oluşan birleşik bir yapı Alhambra. Yani bir saraydan çok daha fazlası. Büyük bir yapılanma olduğu için birkaç bölümden oluşmakta : Generalife, Alcazaba, Palacios Nazaríes,Palacio de Carlos… Alhambra, gündüz olduğu gibi bazı bölümleri gece ziyaretine de açık. Gece ziyaret ücreti 8 Euro. Tüm bölümleri gezmek isterseniz genel bilet ücreti 14 Euro, yalnızca bahçeleri görmek isterseniz ise bilet ücreti kişi başı 7 Euro. Vakit bolsa hepsi yapılır bence. Mesela benim bir sonraki Granada seyahatimde hedefim Alhambra’yı bir de gece görmek. Alhambra ayrı bir yazı konusu olduğu için onu başka bir başlıkta yazacağım. Okumak için tıkla!

2.Albaicín : Şehrin güzel semti. Bembeyaz evleri, bol tırmanışlı dar sokakları, yükseldikçe büyüleyen manzarası ve minicik meydanları (placeta) ile zihninizde çok değişik melodilere nota olan bir semt burası. İspanya’nın ve özellikle de Endülüs’ün diğer Avrupa ülkelerinden neden bu denli farklı olduğu sorusuna bir cevap belki de. Kaybolun burada! Vaktiniz varsa günün her saati görün bu semti, sokakları, günün renk değiştirirken bembeyaz tuvalin üzerine yansıyan şehrin dokusunu…

3.Sacromonte : Çingenelerin egemenliğindeki semt burası. Hemen Albaicín’in yakınlarında, muhteşem Alhambra manzarasına sahip. Yine bol yokuşlar var bedeninizi ısıtacak kadar; bir de bu bölgede mağaralar var. Bu mağaralarda çingeneler hem hala yaşıyor hem de flamenko yapıyor. Camino de Sacromonte üzerinde birçok flamenko gösterisi izleyebileceğiniz mağara mevcut. Araştırmalarımdan ve şu anda deneyimlerimden yola çıkarak söyleyebilirim ki flamenko izlemek için en iyi yer Cueva de la Rocío : daha önceki yazımda da bahsetmiştim.

4.Plaza Larga : Albaicín’in tepe noktalarında konuşlanmış minicik ama her daim hareketli bir meydan burası. Hippieleri yoğunlukta. Bir akşam bira içmek için pek keyifli bir meydan.

5.Mirador de San Nicolás : Albaicín sırtlarında Alhambra ve tüm şehrin enfes manzarası için muhakkak görmeniz gereken bir seyir noktası. Belki çıkmadan önce elinize birer içki de alabilirsiniz 😉

cof
Plaza Bib-Rambla / Granada / España

6.Plaza Bib-Rambla : Adını Bab Al-Ramla (puerta de arenal)’dan alan meydan, bir zamanlar boğa güreşlerine, engizisyon mahkemesinin yargılamalarına, kitap yakılmalarına şahit olmuş ancak günümüzde katedralin hemen yanı başında bir buluşma noktası.

7.Catedral de Encarnación : Gotik ve Rönesans etkisinde inşa edilen katedral, kraliçe Isabel’in isteği üzerine bir caminin yerine yapılır. Yapımına başlanırken Toledo Katedrali referans alınır ancak ona uygun şekilde tamamlanamaz. 1561 senesinde kapılarını açan katedral, şehir merkezinin en büyük yapılarından.

cof
Catedral de Encarnación / Granada

8.Alcaicería : Bolca minik dükkanın bulunduğu bölge. Gezmesi pek keyifli. Her yerden magnet alıyorum ama en güzellerini kesinlikle Granada’da gördüm 🙂

sdr

9.Casa Museo Federico García Lorca : Ünlü İspanyol şair Lorca’nın Granadalı olduğunu biliyor muydunuz? Bodas de sangre / Kanlı Düğün desem bence kendisini hatırlarsınız. Şairin kendisinin ve ailesinin 1926-36 seneleri arasında yaşadığı ev bugün müze olarak ziyaretçilerini ağırlıyor. Şairin çocukluğunun geçtiği sokakları, gittiği okulları görmek isterseniz ‘la ruta de Lorca’ yı izleyebilirsiniz. Giriş ücreti 3 Euro.

10.Plaza Trinidad : Gran Capitán ve Gran Vía de Colón adlarından da anlaşılacağı üzere Granada’nın iki büyük caddesi. İki caddenin oluşturduğu üçgen içerisinde kalan kısım ise şehrin en işlek noktalarını barındırıyor. Tam oranın kalbinde bulunan bu meydan gün batmadan kahve ya da bira içmek için keyifli bir yer. Zira gece, gündüz var olan hareketliliğinden eser kalmıyor ve tüm barlar-kafeler kapanıyor.

sdr
Plaza de la Universidad / Granada / España

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s